Devam

Sırtlarındaki Hayat (2004)

Karadeniz Bölgesi’ndeki dağ köylerinden birinden hayvanlarıyla beraber kalkan köylülerin, yaz ayları boyunca, bir yanı ürkütücü uçurumlara bakarak kıvrılan vahşi patikalardan geçip, yaylalarına göç edişlerinin öyküsü; Kaçkar Dağları’nın büyüleyici zirvelerinde, durmak bilmeyen yağmurlara, sislere ve vahşi dağlara kafa tutan kadınların inanılmaz mücadelesi.

Önce, 2000 metre yükseklikteki Komati Yaylası’na, sonra da 3500 metre yükseklikteki Büyük Kaçkar Yaylası’na göçün ardından sonbahar yağmurlarıyla aynı yoldan hüzünlü dönüş: “Sırtlarındaki Hayat”, bu zorlu yürüyüşü ve yayla hayatını sırtlarındaki yükleriyle yüzyıllardır sürdüren kadınlara ve onların hayatlarına bakıyor.

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

“Sırtlarındaki hayat”, “Bulutları Beklerken” filmimin araştırma ve geliştirme döneminde çektim. Karadeniz bölgesinde uzun yıllar geçirmeme rağmen, özellikle son yıllarda yaşadığım yoğunluk ve tanıklığın bende yarattığı istek ve sorumluluk duygusu bu belgeseli yapmamda etkili oldu. Sessiz tanıklığını yaptığım hayat, beni varoluş ve zamansızlığın anlamını sorgulamaya itti; en azından, bu kadınların inanılmaz mücadelesinde tanık olduğum, yaşadığım her anı yansıtacak ve heyecanla içine girdiğim yaşamlarını unutturmayacak bir film yapma isteğini kamçıladı. – Yeşim Ustaoğlu

SIRTLARINDAKİ HAYAT / LIFE ON THEIR SHOULDERS
2004/Türkiye-Fransa/39'
Dijital / Renkli

Yönetmen
Yeşim Ustaoğlu

Kamera
Ali Rıza Movahed
Yeşim Ustaoğlu
Özcan Alper

Kurgu
Thomas Balkenhol
Yeşim Ustaoğlu
Emmanuelle Mimran

Müzik
Ozan Aksoy
Grup Helesa

Ses Operatörü
Nicolas Dambroise

Miksaj
Nicolas Dambroise

Şarkı
Havva Xela «Lazeburi»

Mekanlar
Fırtına Vadisi - Topluca Köyü ve Komati Yaylası - Büyük Kaçkar Yaylası - Türkiye'nin kuzeydoğu bölgesi

© Ustaoğlu Film Yapım, Silkroad Production 2004

  • Tereddüt

  • Düet (1987)

  • Pandora’nın Kutusu (2008)